AJ Okna Białystok -Zabudowy balkonów, bramy garażowe, drzwi, oknaDrzwi

     Wybór odpowiednich drzwi nie jest dzisiaj łatwą decyzją. Dostępnych jest mnóstwo wzorów, kolorów. Wybór jednak nie jest uwarunkowany tylko względami estetycznymi, pod uwagę należy wziąć również inne bardzo ważne czynniki takie jak funkcjonalność, solidność wykonania, izolacyjność akustyczną itd. Poniższe ogólne informacje mogą ułatwić trochę to zadanie.

 

Elementy drzwi:

 


Skrzydło drzwiowe – otwierająca się część drzwi (popularnie tą część określa się jako drzwi).

drzwi Białystok

Skrzydła mogą być:

 

 • przylgowe (zwane też z felcem) – posiadają gładkie krawędzie, bez wycięć,
 • bezprzylgowe (bez felca) – posiadają specjalne wycięcia na krawędziach, zwiększają one powierzchnię przylegania.

 

 


Ościeżnica – rama osadzona w otworze ściany, w której osadzone jest skrzydło drzwiowe.

Ościeżnice mogą być:

drzwi Białystok

 • standardowe – o stałej szerokości dostosowanej do grubości muru,
 • regulowane – ich szerokość można dopasowywać do grubości muru w zakresie około 15 mm.

 

 

 

 

 
 

Okucia – elementy wyposażenia drzwi takie jak:

drzwi Białystok

 • zawiasy – służą do mocowania skrzydeł w ościeżnicy, mogą być dwa lub trzy – w zależności od ciężaru skrzydła,
 • klamki z szyldem lub rozetką – szyld to element, który osłania klamkę i zamek, rozetka spełnia te same zadania, ale ma kształt krążka,
 • zamek.

 

 


Uszczelka – zmniejsza hałas przy zamykaniu drzwi i podnosi ich izolacyjność.

 


Ze względu na sposób otwierania drzwi można podzielić na:

 • rozwieralne – najpopularniejsze, otwierane w jedną stronę lub po zamocowaniu specjalnych zawiasów w obie strony (wahadłowe),
 • przesuwne – otwierają się przez przesunięcie skrzydła w bok, nie wymagają montowania ościeżnicy, przesuwają się na rolkach po specjalnej prowadnicy, stosowane są tam, gdzie nie ma zbyt dużo miejsca na otwarcie drzwi rozwieralnych.

 

Drzwi przesuwne mogą być:

drzwi Białystok

 • naścienne – prowadnica zamontowana jest nad drzwiami lub w suficie,
 • chowane w ścianie – stosuje się specjalną kasetę wbudowaną w ścianę.
 • składane – skrzydło wykonane jest z kilku części połączonych zawiasami, przy otwieraniu skrzydło porusza się po specjalnej prowadnicy zamontowanej w górnej części (jeżeli drzwi są ciężkie stosuje się wtedy prowadnicę także na dole). W przeciwieństwie do drzwi przesuwnych nie wymagają pozostawienia miejsca na ścianie. Stosuje się je przede wszystkim w garderobach, spiżarniach, schowkach, wnękach,
 • harmonijkowe – jest to odmiana drzwi składanych, różnica polega na tym, że elementy składowe skrzydła są wąskie, w trakcie otwierania składają się w „harmonijkę” w jednym z końców drzwi.Ze względu na kierunek otwierania skrzydeł drzwi dzielą się na:
 • lewe – patrząc od strony, z której są zamontowane w ościeżnicy zawiasy znajdują się po lewej stronie i otwiera się drzwi lewą ręką do siebie,
 • prawe – patrząc od strony, z której są zamontowane w ościeżnicy zawiasy znajdują się po prawej stronie i otwiera się drzwi prawą ręką do siebie.

 


Drzwi wewnętrzne

drzwi Białystok

Wykonywane są zazwyczaj z ramy drewnianej z wypełnieniem (materiał stabilizujący, tzw. plaster miodu), oklejanej obustronnie płytą wytłaczaną MDF. Jest to rodzaj specjalnie zmielonego i sprasowanego drewna, z dodatkiem żywic i klejów. Z niego właśnie najczęściej wykonuje się zewnętrzną okładzinę drzwi w postaci tłoczonej płyciny osadzonej na konstrukcji drewnianej. Drzwi takie są lekkie, bardzo estetyczne i trwałe. Mogą być pełne, przeszklone do połowy lub też przeszklone do dołu. Produkowane są zazwyczaj w czterech rozmiarach: „60″, „70″, „80″ i „90″ cm. Można nabyć modele jedno- lub dwuskrzydłowe.

Wykańczane są zazwyczaj na półmatowo lakierami akrylowymi w kilku podstawowych kolorach. Wszystkie drzwi wyposażone są we wkładki, natomiast szyld i klamkę klient musi dokupić indywidualnie. Drzwi można kupić jako samo skrzydło lub też w komplecie z futryną.

 

Przy wyborze drzwi wewnętrznych powinno się zwrócić uwagę na:

 

 • sposób zamontowania skrzydeł drzwiowych w ościeżnicy – po której stronie są zawiasy – czy drzwi mają być prawe czy lewe.
 • przeszklenie – należy zastanowić się, czy drzwi mają być pełne czy też z szybami, jest to w dużej mierze uwarunkowane funkcją pomieszczenia, do którego kupujemy drzwi – w łazience i w toalecie małe przeszklenie pozwala stwierdzić po zapalonym świetle, czy pomieszczenie jest obecnie zajmowane. Poza tym przeszklenia w drzwiach pomagają np. doświetlić ciemne korytarze. Można wybrać szyby ze szkła matowego lub ornamentowego, barwione, dzielone szprosami, można wstawiać również witraże.
 • kierunek, w którym mają otwierać się w pomieszczeniu drzwi – w łazienkach, toaletach i kotłowniach powinny otwierać się na zewnątrz.
 • dobrą izolacyjność akustyczną.
 • wybór koloru drzwi – drzwi z naturalnego drewna są zazwyczaj obustronnie polakierowane lub pokryte lakierobejcą. Drzwi z płyt drewnopochodnych najczęściej pokrywa się laminatem imitującym drewno, mogą być również malowane na dowolny kolor.
 • dokładny pomiar otworu drzwiowego – wykonuje się go w momencie, gdy jest już gotowa posadzka w pomieszczeniu. Wysokość otworu mierzy się przy obu jego krawędziach (lewej i prawej), szerokość na górze i na dole. Przyjmuje się z wykonanych dwóch pomiarów ten mniejszy, należy również zmierzyć grubość ściany. Jeżeli kupuje się tylko skrzydło drzwiowe, to wystarczy zmierzyć szerokość między wgłębieniami ościeżnicy – w najwęższym miejscu.
 • to, że drzwi do pomieszczeñ, w których na stałe będą przebywać ludzie oraz do kuchni, łazienki i WC muszą mieć szerokość w świetle przynajmniej 80 cm i nie mogą mieć progów, a drzwi do łazienki i WC muszą otwierać się na zewnątrz pomieszczenia i posiadać otwory umożliwiające wentylację – o przekroju minimum 0,022 m2.

 


Drzwi zewnętrzne

drzwi Białystok

Drzwi zewnętrzne wykonywane są najczęściej z blachy stalowej lub aluminiowej osadzonej na drewnianym ramiaku i aluminiowym progu. Ich wypełnienie stanowi zazwyczaj styropian lub pianka poliuretanowa. Wyposażone są w różne wersje zamków patentowych lub też pojedynczy zamek listwowy, który w kilku punktach rygluje drzwi do futryny. Można nabyć również drzwi zewnętrzne, których zewnętrzną powłokę stanowi wytłoczka z włókna szklanego, a wypełnienie pianka izolacyjna.

Ten rodzaj wykoñczenia gwarantuje nie tylko bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną, ale również odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, bez konieczności okresowej konserwacji powierzchni. W droższych modelach drzwi z włókna szklanego, faktura zewnętrzna jest niemal identyczna z fakturą naturalnego drewna. Drzwi zewnętrzne wykonane mogą być również z litego dębu klejonego warstwowo, ocieplanego na przewężeniach pianką uszczelniającą. Wyposażone są również w zamek listwowy i dwie wkładki patentowe.

 

Przy wyborze drzwi zewnętrznych powinno się zwrócić uwagę na:

 

 • współczynnik przenikania ciepła U, który powinien być nie mniejszy niż 2 W/m2K,
 • czy drzwi posiadają uszczelki na obwodzie,
 • czy posiadają gwarancję i czy producent udziela jej również przy samodzielnym montażu.

 


Drzwi antywłamaniowe

drzwi Białystok

Dobre drzwi antywłamaniowe stanowią najczęściej komplet w skład, którego wchodzą: skrzydło drzwi, zamek z wkładką oraz odpowiednia futryna. Wykonane są z dwóch płyt drewnianych (sosna, meranti, dąb) lub płyt HDP, wypełnionych wewnątrz płytą stalową (grubość 1,5 mm). Izolację cieplną i akustyczną stanowi wypełnienie z pianki poliuretanowej lub wełny mineralnej. Posiadają wielopunktowe okucia antywłamaniowe oraz szyby antywłamaniowe o podwyższonej dźwiękochłonności.

Poniżej znajduję się kilka przykładów oferowanych przez nas producentów drzwi: